środa, 11 lutego 2015

Kenkoku Kinenbi, czyli Rocznica Założenia Cesarstwa Japońskiego

źródło:tr.wikipedia.org
Drzeworyt przedstawiający Jimmu podczas wyprawy wojennej - Jimmu stoi wsparty na łuku.

Dzisiaj w Japonii obchodzona jest Rocznica Założenia Cesarstwa Japońskiego, czyli Kenkoku-kinenbi. Jest to święto narodowe obchodzone 11 lutego. Ta data, zgodnie z tradycją jest datą założenia Japonii przez cesarza Jimmu w 660 p.n.e.
Początkowo Święto to przypadało na Nowy Rok (według kalendarza lunarnego). Jednak w 1873r. (w epoce Meiji), rząd japoński przechodząc na kalendarz gregoriański wyznaczył 11 lutego na stałą datę Kenkoku-kinenbi
Jest to jedno z czterech najważniejszych świąt japońskich. Tego dnia ludzie wywieszają na swoich domach flagi narodowe i śpiewają pieśni patriotyczne, a w całej Japonii odbywają się parady.
źródło:thirdstringgoalie.blogspot.com


Dla ciekawych historii Japonii przedstawiam poniżej skróconą wersję legendy o Jimmu.

Zgodnie z legendą państwo japońskie stworzyła para Demiurgów – Izanagi i Izanami. Stojąc na niebiańskim moście popatrzyli na ziemię, po czym zanurzyli w wodach oceanu włócznię. Z włóczni skapnęły krople wody i zamieniły się w wyspy – nazwane Yamato. Następnie boska para zstąpiła na Ziemię, gdzie bogini urodziła boginię słońca Amaterasu mającą władać Krainą Wysp – Japonią.
Bogini Amaterasu postanowiła zaprowadzić porządek i ogłosiła, że jej wnuk - Ninigi  -zostanie władcą "Kraju Leżącego Pośród Rozległych Uprawnych Pól".
Jak przystało na boskiego wnuka wyprawa na ziemię była bardzo uroczysta. Bogini Słońca wyposażyła przyszłego, ziemskiego władcę w insygnia władzy, czyli krzywe klejnoty (krzywulce), zwierciadło ze spiżu, oraz Miecz-Trawosiecz. 
Ninigi porzucił niebo i ruszył na poszukiwanie przylądka Kasasa. Tam Ninigi zbudował swój dwór, w którym zamieszkał i dochował się potomstwa.
Jednak najważniejszą rolę w historii Japonii odegrał dopiero jego prawnuk - Kamuyamatoiwarehiko.Według mitycznej historii opisanej w kronikach Nihonshoki [czyt. nihonsioki] Kamuyamatoiwarehiko postanowił podporządkować sobie krainy leżące na wschód od Kyushu [czyt. Kjusiu], które jest kolebką cywilizacji japońskiej. W tym celu zorganizował wyprawę wojskową.Kamuyamatoiwarehiko osiedlił się w miejscowości Kashihara [czyt.Kasihara](w obecnej prefekturze Nara). Według Nihonshoki wybudował tam pałac i w 660 roku p.n.e. przyjął godność pierwszego cesarza Japonii, który bardziej znany jest pod swoim pośmiertnym imieniem Jimmu. 
Nihonshoki skompilowane zostały w VIII wieku. Japończycy zapoznali się z pismem w V wieku, a z rachubą czasu w VII wieku. Jest więc mało prawdopodobne, aby mogli poprawnie określać daty sięgające kilku wieków wstecz. Historycy zgadzają się, że migracja z Kyushu na wschód rzeczywiście miała miejsce. Było to przemieszczanie się grup plemiennych lub klanowych. Jednak za możliwą datę migracji ludności przyjmowany jest rok około 350 n. e., a nie jak podaje Nihonshoki 667 p.n.e. Intronizacja pierwszego cesarza nastąpiła więc kilka lat później.
Cesarz Jimmu jest postacią legendarną i nie ma dowodów na jego istnienie, ani na istnienie 16 pierwszych cesarzy. Mimo to cesarz Jimmu posiada swój grobowiec w Nara, a dzień 11 lutego, w którym jakoby został pierwszym cesarzem Japonii jest świętem narodowym. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz