środa, 29 kwietnia 2015

Majówka po japońsku

źródło:enjoy.sso.biglobe.ne.jp


Już wkrótce majówka. Nie wiem czy wiecie, że Japończycy też mają swoją majówkę. W kraju gejsz i samurajów nie jest to jednak weekend majowy lecz cały tydzień, bowiem Golden Week  trwa od 29 kwietnia do 5 maja.

Wcale nie oznacza to, że każdy dzień w tym okresie jest świętem. Wypadają wtedy 4 święta. Tydzień wolnego zawdzięczają Japończycy zasadzie, że jeżeli między dwoma świętami jest jeden dzień pracujący, to ten dzień też jest wolny (^_^). 

źródło:jinjahoncho.or.jp


29 kwietnia w Japonii obchodzony jest Dzień Shōwa (Shōwa no hi, czyt.: siooła no hi). Jest to dzień urodzin poprzedniego cesarza - Hirohito, który otrzymał pośmiertne imię Shōwa. Dzień Shōwa został wprowadzony w 2007 roku w celu zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad 63 letnim panowaniem Hirohito.

źródło:nipponandco.com


3 maja, tak samo jak w Polsce, obchodzony jest Dzień Konstytucji (Kenpō Kinenbi, czyt.: kenpoo kinenbi). To święto upamiętnia ogłoszenie konstytucji 3 maja 1947 roku.  W przeciwieństwie do nas Japończycy świętują nie pierwszą uchwaloną konstytucję, ale pierwszą powojenną, która jest dla Japończyków bardzo ważna. Bodaj najważniejsze dwa zapisy tej konstytucji to zmiana statusu cesarza oraz artykuł dziewiąty, mówiący o tym, że Japonia nie będzie używała broni do roztrzygania międzynarodowych konfliktów.
Tego dnia Japończycy, co do zasady, poświęcają się myślom o demokracji i rządzie.


źródło:nipponandco.com


4 maja obchodzony jest Dzień Zieleni (Midori no hi, czyt.: midori no hi). W epoce Shōwa 29 kwietnia obchodzone były urodziny cesarza. Po wstąpieniu na tron nowego cesarza, 29 kwietnia ustanowiono Dniem Zieleni. Oficjalnym powodem zmiany nazwy było uznanie dla Hirohito za jego miłość do roślin. W roku 2007 Midori no hi zostało przeniesione na 4 maja, ponieważ 29 kwietnia ustanowiono Dzień Shōwa.
Zgodnie z nazwą w Dzień Zieleni obcuje się z naturą i wyraża wdzięczność za jej dary.

źródło:wakai-team.cba.pl


I wreszcie 5 maja Japończycy obchodzą Dzień Dziecka (Kodomo no hi), który tak na prawdę jest Festiwalem Chłopców (Tango no Sekku) Jest to dzień poszanowania osobowości dzieci i świętowania ich szczęścia. 

W Złotym Tygodniu wiele sklepów i instytucji jest zamykanych. Jest to najdłuższy okres wolnych dni. Pozostałe dwa okresy dni wolnych przypadają w okolicy Nowego Roku oraz w sierpniu (święto Obon). Tak długie okresy wolne od pracy związane są z japońskim kultem pracy. Wielu Japończyków w ogóle nie wykorzystuje urlopów i mogą to robić, ponieważ nie ma tam żadnego przepisu, mówiącego o konieczności wykorzystania zaległego urlopu, albo wysłania pracownika na przymusowy urlop.

W Złotym Tygodniu wiele osób podróżuje. Bilety lotnicze, kolejowe, czy hotel trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem mimo, że ceny są na ten okres zawyżone. Najpopularniejsze kierunki to inne kraje azjatyckie, Guam, Saipan, Hawaje, Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, oraz Europa i Australia.

Ci co zostaną w Japonii mogą liczyć na imprezy okolicznościowe
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz