środa, 10 grudnia 2014

10 pomysłów na świąteczne prace plastyczneOkres przedświąteczny najczęściej wykorzystywany jest na zakupy i gotowanie, zupełnie jakbyśmy zapomnieli, że chodzi o to by stworzyć ciepłą, rodzinną atmosferę - by być razem. Najbardziej kibicuję rozrywkom na świeżym powietrzu: lepieniu bałwana, łyżwom i sankom, ale co jeśli tak jak w tym roku brakuje śniegu, albo dziecko jest podziębione? 

Oto 10 pomysłów na świąteczne zajęcia dla dzieci:

 1. Ozdoby choinkowe z landrynek

  Wykonanie jest bardzo proste.
  Potrzebne będą metalowe foremki do wycinania ciasteczek, arkusz papieru do pieczenia, sznureczek do zawieszenia i landrynki.
  Wyłóż blachę pergaminem i ułóż na nim foremki. Do foremek wrzuć kolorowe landrynki. Wstaw blachę do nagrzanego piekarnika i zaczekaj aż landrynki się rozpuszczą.

  źródło:diy craft projects

 2. Pingwinki z żarówek

  Przepalone żarówki możesz przemienić w urocze pingwinki. Wystarczą farby akrylowe, pędzelki, no i oczywiście żarówki.

  źródło:diy craft projects

 3. Śnieżynki z plastikowych butelek

  Ostrym nożykiem odetnij spód butelki (wygładź brzegi). Na powstałym w ten sposób "kwiatku" namaluj śnieżynkę. Przyczep sznureczek i już możesz wieszać na choince. 4. Skrzacie czapeczki

  Małe czapeczki można zawiesić na choince oraz jako świąteczną dekorację pokoju.
  Wystarczy rolka po papierze toaletowym i włóczka. Odetnij kawałek rolki i obwiąż go nitką włóczki. Zrób supełek. "Wąsy" z włóczki zostaw na tyle długie, by starczyło na pompon. Kiedy już cały pierścień z rolki będzie pokryty włóczką, przekręć supełki do wnętrza pierścienia, wszystkie nitki przeciągnij na jedną stronę i zwiąż tak, aby powstał kształt czapki z pomponem. 5. Stroik z koralików
  Do tej dekoracji przyda się masa utwardzana, farbki, koraliki (1-2mm) w kolorze zielonym i białym, cienki drucik oraz tea light.
  Zrób choinkę nawlekając na złożony na pół drucik koraliki. Dodawaj kolejne gałęzie (jak na zdjęciu). Kiedy choinka będzie już gotowa uformuj z masy podstawę i odciśnij w niej tea light, tak aby powstało miejsce, w które będziesz wtykać nowe świeczki. Pamiętaj by zachować właściwą odległość choinki od świeczki. Kiedy masa zostanie utwardzona pomaluj ją. 6. Paluszkowe kartki 

  Jeśli wysyłacie kartki na Święta zaproponuj zrobienie własnych. Dużo zabawy będzie na pewno przy kartkach malowanych palcami.
  Instrukcję znajdziecie TUTAJ.   
 7. Rodzinne drzewko

  Jeśli zabierze się do dzieła cała rodzina, możecie stworzyć takie zabawne drzewko.
  Pełen opis liczby potrzebnych elementów znajdziecie TUTAJ 8. Błyszcząca choinka

  Jeśli dużo szyjesz i w związku z tym masz mnóstwo cekinów, koralików i guziczków, możesz przygotować z dzieckiem błyszczącą, kolorową choinkę, wypełniając włóczkowy kontur lśniącymi dżetami.
  Szczegółowy opis TUTAJ. 9. Śnieżna kula

  Zawsze uwielbiałam śnieżne kule! Teraz możesz ją przygotować ze swoim dzieckiem. Mimo, że wymieniam to prawie na końcu zestawienia, to tak na prawdę jest to mój osobisty numer jeden!
  Szczegółowe instrukcje wraz z przepisem na płyn wypełniający kulę znajdziecie TUTAJ. 10. Pomocna dłoń Mikołaja

 11. Ostatni pomysł to mikołajowe głowy odciśnięte z dłoni. Dzieci uwielbiają malować palcami więc myślę, że ta zabawa przypadnie im do gustu. Nie musisz ściśle trzymać się opisanego projektu, lecz po zabawie w odciskanie dłoni możesz poprosić o domalowanie Mikołajowi różnych min (dorobienie oczu i ust). To przedłuży zabawę i da pretekst do dyskusji o tym co myślał Mikołaj, albo co się stało, że zrobił taką minę. Taka rozmowa rozwija w dziecku empatię i wyobraźnię.  Oprócz prac zaproponowanych tutaj zajrzyjcie na Facebookowy FanPage. Tam w albumie Boże Narodzenie znajdziecie jeszcze więcej inspiracji (w opisach zdjęć podaję linki do instrukcji).

  Dobrej zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz