piątek, 13 marca 2015

Biały Dzień, czyli Dzień Kobiet po japońsku

źródło:aionline-japan.com

Ósmego marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mimo że Święto to obchodzone jest w co najmniej trzydziestu krajach, Japończykom ta koncepcja jest zupełnie obca. Jednak zaledwie tydzień później jest w Japonii święto o charakterze zbliżonym do Dnia Kobiet. Chodzi o Howaito-de [czyt. Hołajto-dee], czyli Biały Dzień. 

Biały Dzień jest następstwem japońskiej wersji Walentynek (o tym jak są obchodzone pisałam TUTAJ). Walentynki są dla mężczyzn, dlatego równo miesiąc później mają oni okazję odwdzięczyć się kobietom.
Podobnie jak japońskie Walentynki tak samo Biały Dzień został wypromowany przez producentów słodyczy. 

W 1965 roku zaproponowano Marshmallow Day, ponieważ na pomysł obchodzenia takiego dnia wpadła firma, która produkowała białe pianki i zaproponowała je jako prezent dla Pań, w zamian za ich starania w walentynki. Ten pomysł jednak się nie przyjął. Ostatecznie święto to zostało ustanowione w Japonii w 1978 roku przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego. W 1980 roku rozpoczęto kampanię sygnowaną sloganem: Answer Love on White Day [Ai ni Kotaeru White Day].
Jak nie trudno się domyślić nazwa Biały Dzień wzięła się od pianek, które próbowano wypromować jako upominek zwrotnie dawany tego dnia Paniom. Potem do pianek dołączyły inne słodkości, lecz głównie w kolorze białym (ciasta z kremem czy truskawki w białej czekoladzie). Obecnie prezenty nie ograniczają się tylko do słodyczy, popularna jest również biżuteria, kwiaty, bielizna, pluszaki, świeczki, a nawet ubrania, ale obowiązkowo zapakowane w biały papier lub torbę. Warto pamiętać, że tego dnia obowiązuje zasada sanbai gaeshi [czyt. sanbaj gaesi], czyli potrójnego zwrotu, co oznacza, że Panowie powinni odwdzięczyć się upominkiem 3 razy droższym niż otrzymany.
 
źródło:asahi.com
Żartobliwa manga, gdzie początkowo zachwycony ilością otrzymanych
walentynkowych czekoladek mężczyzna nagle przypomina sobie,
że przecież za miesiąc będzie się musiał odwdzięczyć tym wszystkim Paniom.


Biały Dzień zaczyna podbijać Azję. Obecnie obchodzony jest w Japonii (skąd pochodzi), Korei Południowej i na Tajwanie. Święto to zaczyna również zdobywać popularność w Hongkongu, gdzie wpływy japońskie są bardzo silne.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz